Himesháza
2023.10.16. - 2023.10.20. között iskolánk hetedikes tanulóival Határtalanul programon vettünk részt. Négy iskola pályázott együtt a Magyar történelmi és kulturális kincsek nyomában Horvátországban nevű programra.
A Dráván átkelve érkeztünk meg Eszékre. Felkerestük Eszék óvárosában a várat, a főteret, ahol megtekintettük a Szent Péter és Pál Nagytemplomot és a főbb nevezetességeket. A Ferences rendiek udvarában megtekintettük a bombatölcsérekből és puskahüvelyekből állított Krisztus feszületet. Utána a folyóparton lehetőségünk volt egy kis lazításra, kavicsokat dobáltunk.
Ezután látogatást tettünk a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központban, ahol megismerkedtünk a horvátországi magyarok oktatási és kulturális helyzetével.
Utána a Kopácsi-Rét Nemzeti Parkba mentünk. A nemzeti park egyik szakembere tartott tájékoztatót a tájról és annak élővilágáról, majd fapallókon sétáltunk a mocsaras terület felett.
Következő programunk a várdaróci tájház, iskola múzeum volt, ahol Michelisz Zsolt ismertette meg velünk a baranyai magyarság hagyományait.
Kiskőszegen egy Duna fölé magasodó kilátóponton hatalmas szobor van, mely arra emlékeztet, hogy a szovjet csapatok itt kísérelték meg az áttörést 1944-ben. A véres csatának emléket állító emlékhelyről szép kilátás nyílott a dunai hídra és a túlparton fekvő szintén magyar településre, Bezdánra. Szállásunk Csúzán egy fogadóban volt.
Második nap Vörösmarton Juhász Sándor pincészetébe látogattunk, ahol a szőlőfeldolgozás folyamatát ismertük meg.
Ellátogatunk a sok szenvedést látott Ovcara emlékhelyre, ahol a vukovári kórház alagsorában bujkáló horvátokat lelőtték és közös tömegsírba dobták. A vukovári népirtás áldozatainak temetője Európa egyik legnagyobb tömegsírja.
Újlakra vezetett az utunk, ahol Újlaki Miklós főúr várát és az Odescalchi kastélyban működő a Városi Múzeumot jártuk be. A várromokról, gyönyörű kilátás tárult elénk a Dunára. Megtekintettük Kapisztrán Szent János, nándorfehérvári csata ismert alakjának az ereklyéit a templomban
Vukovárra érve a délszláv háborúk egyik ikonikus városát ismerhettük meg. A vukovári víztorony a délszláv háború horvát jelképévé vált. Az emlékpark, ahol háborús eszközök vannak kiállítva óriási élmény volt a gyerekek számára, hiszen a járművekre fel lehetett mászni, azokba be lehetett ülni.
Szerdán városnéző sétára indultunk Zágrábban, Horvátország fővárosában. Egy magyar lobogó jelzi a zágrábi Liszt Ferenc Intézet bejáratát. Fogadtak minket és az egyik munkatársuk elmondta, hogyan népszerűsítik a magyarságot és népünk kultúráját a szomszédos országokban.
Meglátogattuk a Káptalandombon emelt székesegyházat. Átsétáltunk a Felsővárosba, az Öreg kapun át a Szent Márk-térre érünk. A kormányzati negyed megtekintése után visszatértünk a sétáló utcára és a városközpontba. Este Crikvenicán foglaltuk el a szállásunkat.
Sajnos az időjárás nem volt kegyes hozzánk. Zuhogó esőben látogattunk a Rijekához tartozó Tersattoi várba. A városban és a kikötőben is jártunk, de a többi tervezett programot, köztük a várva várt hajókirándulást is le kellett mondanunk.
Az utolsó nap elhagytuk a tengerpartot és Varasd felé tartottunk, mely egykor Horvátország fővárosa volt. Városnézésünk során felkerestük az Erdődyek várkastélyát és tettünk egy sétát a belvárosban.
Az utolsó program Csáktornya lett volna, de a buszunk útközben elromlott. A mentesítő járat megérkezéséig a Dráva partján tettünk egy kellemes sétát, illetve egy erdei játszótéren időztünk.
Nagyon szép időt töltöttünk együtt, tartalmas programokon vettünk részt. A többi iskola diákjaival jól kijöttünk, barátságokat kötöttünk.
Köszönettel tartozunk honismereti vezetőnknek, Faragó Zoltánnak, aki nagyon sok hasznos információt, jótanácsot adott nekünk.
>>>KÉPEK<<<